Urfa Sıra Gecesi Mekânları

Urfa Sıra Gecesi Mekânları
Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan şehirlerimizden biri Şanlıurfa’dır. Kısaca Urfa olarak bilinen bu şehir, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölümü’nde bulunur. İpekyolu güzergâhında yer alan bu efsane şehirde yapılabilecek birçok keyifli aktivite mevcuttur. Bu aktivitelerden biri de sıra geceleridir. Şanlıurfa sıra gecesi bu şehirde oldukça popüler eğlencelerden biridir. Sıra sözcüğü gezmek sözcüğünden gelmektedir. Urfa ile özdeşleşen bir halk kültürü olarak öne çıkmaktadır.Şehirde yapılan sıra geceleri çoğunlukla sazlı sözlü olmaktadır. Genellikle tamamının erkeklerden oluştuğu bir grup eşlinde düzenlenir. Bu grupta yer alan kişiler çoğunlukla şalvar ve gömlek giymektedir. Misafirler için ise herhangi bir kıyafet konsepti bulunmamaktadır. Saz ve müziğin eşlik ettiği bu tür etkinliklerde bağlamalar çalınır, türküler hep bir ağızdan söylenir ve keyifli vakitler geçirilir. Urfa sıra gecesi geleneği uzun yıllardan beri varlığını sürdürmektedir. Şehirde sıra gecelerini düzenleyen birçok farklı mekân mevcuttur.

Urfada Sıra Gecesi Yapan Yerler

 
Şanlıurfa Sıra Gecesi
Şanlıurfa Sıra Gecesi Yapan Yerler
Urfa’da sıra gecesi yapan yerler arasında ilk sırada Cevahir Han gelmektedir. Bu mekân şehrin en eski hanlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Şehrin hem kültürünü hem de geleneklerini gelen misafirlerine yansıtan bu mekân, Urfa’nın en iyi sıra gecesi yapan mekânı olarak öne çıkmaktadır.Ayrıca yöresel lezzetleri, kahvaltıları ve güler yüzlü personelleri ile de gelen ziyaretçilerinden tam not almaktadır. İlk defa şehre gelenler veya gelmeyi planlayanlar için bu mekânda birçok alternatif bulunmaktadır. Şanlıurfa’da sıra gecesi etkinliğini organize eden birçok otel ve mekân bulunmaktadır. Bu mekânlara ister tek başınıza ister ailenizle isterseniz de arkadaşlarınızla gidip güzel zamanlar geçirebilmeniz mümkündür.Sıra gecelerinde müziğin ve eğlencenin dışında birçok ikram da yapılmaktadır. En sık yapılan ikramlardan biri meşhur çiğ köftedir. Çiğ köftenin yanı sıra mırra olarak bilinen acı kahve de ikram edilir.Cevahir Han Konukevi sıra gecesi etkinliğinde unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz. Çiğ köfte ve mırranın dışında şehrin yöresel tatlılarından da ikram edilmektedir. Özelikle katmer ile şıllık tatlısı, sıra gecelerinin vazgeçilmesi arasındadır. Bu mekân dışında Ala Han Butik Otel, Vezirhan Konuk Evi gibi daha birçok sıra gecesi yapan yer bulunmaktadır.

Urfa Sıra Gecesi Fiyatları

Sıra gecesi fiyatı mekândan mekâna göre değişiklik göstermektedir. Birbirinden güzel türküler ve ikramlar eşliğinde bu tarz gecelere katılım sağlayabilir ve Urfa ziyaretinizi unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz. Çok sayıda misafir sıra gecesi atmosferinden memnun kalarak şehirden ayrılmaktadır.Sizlerde bu atmosferi solumak için bu tür eğlenceli etkinliklere katılabilirsiniz.  Sıra gecelerinde müziğin ve ikramlıkların dışında farklı oyunlarda oynanmaktadır. Tolaka veya fincan saklama gibi farklı oyunları yakından izleyebilir ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Eğlenceli uzun geceler için ilk tercih edilen etkinliklerden biridir.

Urfa Sıra Gecesi Fiyatları 2022

Yaklaşık 700 senelik bir geçmişe sahip olan sıra geceleri bu şehir için oldukça önemli bir gelenektir. Bu tür sıra gecelerinin bazılarında alkol bulunurken bazılarında yoktur. Eğer kalabalık bir grup halinde gitmeyi planlarsanız fiyatlarda biraz pazarlık yapabilirsiniz.Kişi başı fiyatları çoğunlukla 200 TL ile 280 TL arasında değişmektedir. Dört mevsimde kesintisiz bir şekilde devam eden sıra geceleri genellikle akşam saatlerinde başlamakta ve gece yarısına kadar sürmektedir. Urfa sıra gecesi fiyatları 2023 için henüz fiyat bilgisi bulunmamaktadır.Şehre tatil amaçlı geldiğinizde mutlaka gidip görmeniz gereken eğlenceli etkinliklerden biridir. Sıra gecesi fiyatlarını detaylı bir şekilde öğrenmek için Cevahir Han Konuk Evi iletişim numaramızdan bizleri arayabilirsiniz.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *