Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Peygamberler şehri olarak bilinen ve kültürel yapısı ile öne çıkan şehir Urfa’dır. Tarih boyunca çok sayıda medeniyete kapılarını açmış olan şehir, dünyada da en popüler şehirlerden biridir. Şehrin öne çıkan tarihi yapıları ve doğal güzellikleri görülmeye değer yerler arasındadır. Bütün bu yerleri keyifli bir şekilde gezebilmeniz için en az 2 veya 3 gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Bunun içinde evinizdeki konforu aratmayacak kalitede bir konukevinde kalmanız doğru bir seçim olabilir. Cevahir Han Konukevi, evinizdeki rahatlığı ve huzuru aratmayacak mekânlardan biridir.

Mekân gelen misafirlerine birbirinden güzel olanaklar sunmaktadır. Bir yandan burada konaklarken bir yandan da tatilinizin veya gezinizin keyfini çıkarabilmeniz mümkündür. Şehirde gezmek için birçok alternatif bulunmaktadır. Güzel bir planlama ile tüm gözde yerleri gezebilir ve harika vakitler geçirebilirsiniz. Şanlıurfa gezilecek yerler arasında ilk sırada meşhur Göbekli Tepe gelmektedir. Bu yer dışında Harran, Balıklı Göl, Şanlıurfa Kalesi, Tarihi Kapalı Çarşı gibi birçok popüler yer bulunmaktadır. Geziniz esnasında karnınız acıktığında Cevahir Han Restoran’ı ziyaret edebilirsiniz. Şehrin en popüler gezilecek beş mekânını gelin hep birlikte inceleyelim;

Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Göbekli Tepe

 
Şanlıurfa Gobekli Tepe

Şanlıurfa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Göbekli Tepe gelmektedir. Şehir merkezine yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta bulunan yer, aynı zamanda insanlığın ilk tapınak yeri olma özelliğine sahiptir. Neolitik zamandan izler bırakan bu yer, esrarengiz geçmişi ile de öne çıkmaktadır. 2018 senesinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır. Dünyada da oldukça büyük bir öneme sahip olan Göbekli Tepe’yi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Bölgede görülmeye değer toplam yirmi tapınak, üç boyutlu hayvan figürleri gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Dünya çapında büyük bir öneme sahip olan bölge, 2019 Göbekli Tepe yılı ilan edilmiştir.

Harran

Harran Kalesi
Harran Kalesi

Şehir turunuzda bir başka durak ise Harran’dır. Bölgede görülmeye değer birçok tarihi yapı mevcuttur. Harran Kalesi, Harran Höyüğü, Harran Üniversitesi burada bulunmaktadır. Bölgede birçok arkeolojik kazı çalışması yapılmış ve bu kazılar sonucu ortaya önemli tarihi eserler çıkmıştır. Bu eserler günümüzde Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenmektedir. Harran bölgesi oldukça geniş bir bölge olduğundan dolayı en az bir günümüzü buraya ayırmanız tavsiye edilmektedir.

Balıklı Göl

 
Şanlıurfa balıklıgöl
Şanlıurfa balıklıgöl

Şehir merkezinde bulunan Balıklı Göl, mutlaka yakından görmeniz gereken yerlerden biridir. Bu göl içerisinde yaşamlarını sürdüren balıklara hiçbir şekilde dokunulmamaktadır. Çünkü bu balıklar halk tarafından kutsal olarak kabul edilmiştir. Gölün toplam uzunluğu 150 m olmakla birlikte derinliği ise 3,5 m’dir. Yani burayı ziyaret ettiğinizde kesinlikle balık avına çıkmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu bölgeyi ziyaret ettikten sonra canınız balık veya et çekerse Cevahir Han Konukevi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu mekânda birbirinden lezzetli yöresel yemekler ve eşsiz et menüleri mevcuttur.

Şanlıurfa Kalesi

 
Sanliurfa Kalesi
Sanliurfa Kalesi

Şehre gelip de görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri Şanlıurfa Kalesi’dir. Tarihi meraklı olanların sıklıkla ziyaret ettiği bu bölgede keyifli bir tarih yolculuğuna çıkabilmeniz mümkündür. M.Ö. 2000 senesinde kurulan bu kale, Osroene tarafından yapılmıştır. Bu bölgenin en dikkat çeken özelliği ise Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olmasıdır. Dini açıdan da büyük bir öneme sahip olan Şanlıurfa Kalesi’ni mutlaka yakından görmenizi tavsiye ederiz.

Tarihi Kapalı Çarşı

 
Şanlıurfa Tarihi Kapalı Carşı
Şanlıurfa Tarihi Kapalı Carşı

Kapalı çarşılar arasında oldukça popüler olan Tarihi Kapalı Çarşı, Urfa’nın adeta ana kalbidir diyebiliriz. Çarşının toplam dört kapısı bulunmaktadır. Ana kapısı, Han Önü Çarşısı’na açılırken kuzey kapısı ise Gümrük Han’a açılmaktadır. Batı kapısı ise Sipahi Pazarı’na ve güney kapısı da Pamukçu Pazarı’na açılmaktadır. Çarşı içerisinde yöresel aksesuarlar satın alabileceğiniz birçok dükkân bulunmaktadır. Çarşı gezinizi tamamladıktan sonra akşam yemeği için Cevahir Restoran’a gidebilir ve lezzetleri yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *