Urfa'nın En Meşhur Yemekleri ( 2022 )

Urfa’nın En Meşhur Yemekleri ( 2022 )

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Urfa, yöresel lezzetleri ile oldukça ünlü bir şehirdir. Urfa yemekleri denince akla gelen birçok meşhur lezzet mevcuttur. Kebap şehri olan Urfa’da birçok lezzeti aynı anda tadabileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Bölge halkının ilginç bir inanışı vardır. Misafir sayısı ne kadar çok olursa o kadar fazla bolluk ve bereketin olacağına inanılmaktadır. Yemek kültürü açısından oldukça geniş bir menüye sahip olan şehirde bir yandan keyifli bir tatil süreci yaşayabilir, bir yandan da efsane lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Urfa denildiğinde şüphesiz ki akla gelen yöresel lezzetlerin başında Urfa kebabı gelmektedir. Urfa kebabı adından da belli olduğu üzere şehirde bütünleşmiştir. Acısız bir kebap türü olduğu için özellikle acı sevmeyenler tarafından tercih edilmektedir. Yemeklerde daha çok bol salça, bol baharat ve bol acı kullanılmaktadır. Dünya çapında da oldukça ünlü olan şehre yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Şehrin yöresel lezzetleri sayamayacağınız kadar fazladır. Belli başlı popüler lezzetlerini ise aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Adana Kebap

Urfa’da En İyi Kebap Nerede Yenir?
Urfa yemekleri En İyi Kebap Nerede Yenir?

Urfa’nın meşhur lezzetleri arasında Adana kebap bulunmaktadır. Acı severlerin damak zevkine hitap eden bu kebap türünü mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Bu kebabı yiyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Adana kebap her ne kadar Adana’ya özgü bir lezzet olsa da Urfa’da da oldukça popülerdir. Adana’yı aratmayan bu eşsiz lezzeti şehir merkezine yakın bir konumda yer alan Cevahir Han Restoran’da deneyebilirsiniz. Bu restoran zengin yemek menüsü ve güler yüzlü çalışanları ile dikkat çeken yemek yerlerinden biridir.

Urfa Kebap

Urfa Kebap
Urfa Kebap

Şanlıurfa ile özdeşleyen Urfa kebabını yiyebileceğiniz birçok mekân mevcuttur. Acı ile arası limoni olanların ilk tercih ettiği kebap türlerinden biridir. Dilerseniz dürüm şeklinde de kebabınızı yiyebilmeniz mümkündür. Özelikle popüler sıra gecelerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Kuzu ve koyun kıymasından yapılmaktadır. Patlıcan ve kıymaların şile geçirilmesi ile yapılır. Yanında çoğunlukla ayran ile servis edilir. Urfa yöresel yemek denildiğinde akla gelen lezzetler arasındadır.

Ciğer Kebabı

Ciğer kebabı da şehrin yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Gaziantep’in de yöresel yemekleri arasındadır. Özellikle bölge halkının sıklıkla tercih ettiği kebap türlerinden biridir. Neredeyse her öğün ciğer kebabı yenilmektedir. Yapımında adından da belli olduğu üzere ciğer kullanılır. Ciğerler ilk olarak minik minik doğranır ve ardından şişlere geçirilerek pişirilir. Yanında limon, nane ve taze soğan ile servis edilir. Bu lezzeti tadabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Eğer restorana gitmek yerine sipariş etmek isterseniz, Cevahir Han Restoran’ın sitesine giriş yapıp yemek sipariş et bölümüne tıklayabilirsiniz. Yemeğiniz çok kısa sürede ve sıcacık bir şekilde elinize ulaşacaktır.

Borani

Şanlıurfa muhteşem yemekleri ve tatlıları ile öne çıkan meşhur şehirlerimizden biridir. Şehirde birbirinden lezzetli yemekler sunan birçok mekân vardır. Bu mekânlar arasında Urfa Cevahir Restoran oldukça meşhurdur. Lezzetli yemekler arasında misafirlerinde tercih ettiği yemek çeşitlerinden biri boranidir. Boraninin yapımında öne çıkan ana ürün pazı otudur. Pazı otunun yanı sıra börülce, nohut, tereyağı gibi birçok farklı malzeme kullanılır. Boraniyi bu kadar meşhur eden asıl malzeme ise içerisinde bulunan misket köfteleridir. Oldukça lezzetli olmasının yanı sıra fazlasıyla doyurucu bir yemektir. Boraniyi şehir merkezinde ve ilçelerinde yapan birçok restoran bulunmaktadır. Ayrıca tek bir tarif ile değil birçok farklı tarif ile yapılmakta ve ortaya çeşitli lezzetler çıkmaktadır. Şanlıurfa’da aileniz ile eşsiz yemeklerin tadına bakmak için aile restorantı statüsünde olan Cevahir Han’ı tercih edebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *